Baltic Transfer* Festival

TR Warszawa zaprasza na BALTIC TRANSFER* Festival

Od 18 do 24 października będziecie mieli niepowtarzalną okazję podziwiać spektakle, filmy i audioinstalacje z Litwy, Łotwy i Estonii. To wydarzenie ponad granicami, efekt dwuletniej współpracy TR Warszawa z zaprzyjaźnionymi, zagranicznymi instytucjami, m.in. Jaunimo teatras z Wilna, Homo Novus festival z Litwy i Vaba Lava z Tallinna. 

OD KURATORA

(…)

Idea wymiany teatralnej między Polską a krajami bałtyckimi sięga początku lat 90. Powołany wtedy przez Krystynę Meissner Międzynarodowy Festiwal Teatralny KONTAKT w Toruniu stał się ważną platformą spotkania artystek i artystów ze Wschodu i Zachodu, odgrodzonych do tej pory granicznymi kordonami. Na toruńskim festiwalu odkrywaliśmy teatr z  Estonii, Litwy i Łotwy, który po upadku Związku Radzieckiego przemówił własnym, autentycznym głosem. Uczyliśmy się wymawiać nowe nazwiska, jak Oskaras Koršunovas, Eimuntas Nekrošius, Elmo Nüganen, Priit Pedajas, Alvis Hermanis. Ich spektakle pozwalały lepiej zrozumieć nowych sąsiadów. 

Dzisiaj nadchodzi czas na spotkanie z nową generacją twórców i twórczyń z krajów bałtyckich. To pokolenie transformacji: część z nich urodziła się jeszcze w czasach komunizmu, część po jego upadku. Wszyscy dojrzewali w warunkach  niepodległości i demokracji. Czym jest dla nich dzisiaj teatr? Jakimi problemami żyją? Jaki jest ich stosunek do postsowieckiej przeszłości? W jaki sposób patrzą na współczesną rzeczywistość swoich krajów? Co myślą o przyszłości? Co myślą o sobie?

Chcemy tym festiwalem zbudować drugą Via Baltica drogę kulturowego transferu ponad granicami. W przeciwieństwie do tej pierwszej, będącej ciągle w budowie, nasza trasa będzie zawsze otwarta
Roman Pawłowski

SPEKTAKLE

BRAT SNU, reż. Adomas Juška, Jaunimo Teatras, Wilno (Litwa)
BYĆ NACJONALISTĄ, reż. Valters Sīlis, Dirty Deal Teatro, Ryga (Łotwa)
DWA GARAŻE, reż. Elmārs Seņkovs, Centrum Teatralne Vaba Lava, Tallinn (Estonia)
METODA URBANTSCHITSCHA, reż. Arturas Bumšteinas, Jaunimo Teatras, Wilno (Litwa)
MIAŁAM KUZYNA, reż. Valters Sīlis, Centrum Teatralne Vaba Lava, Tallinn, (Estonia)
ŚNIŁEM ŚNIŁEM, reż.Kamilė Gudmonaitė, Jaunimo Teatras, Wilno (Litwa)

Partnerzy: Jaunimo Teatras (Wilno, Litwa), New Theatre Institute of Latvia (Ryga, Łotwa), Centrum Teatralne Vaba Lava (Tallinn, Estonia)

Partner towarzyszący: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Współpraca: Lithuanian Culture Institute, Estonian Theatre Agency z Tallinna, Kawałyk Sztuki Cafe

Pełny program: https://trwarszawa.pl/baltictransfer/o-festiwalu/

Bilety i bezpłatne wejściówki: www.bilety.trwarszawa.pl