Dzień 6: „Hymn do miłości” i „Klątwa” – fotorelacja

Prezentujemy zestaw zdjęć z wczorajszego spektaklu „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej oraz ze spektaklu „Klątwa” w reż. Olivera Frljića – wydarzenia towarzyszącego, sfinansowanego w całości ze środków pozabudżetowych, pozyskanych ze sprzedaży biletów.

„Hymn do miłości” to opowieść o sprawczej sile wspólnoty. To również ważny głos w dyskusji o tym, jaką wspólnotę chcemy budować w Polsce. Pieśni zbiorowe – hymny, pieśni patriotyczne, ludowe i religijne – przeradzają się w bolesny krzyk sprzeciwu wobec kierunku, w jakim zmierza współczesna Europa, w której coraz wyraźniej dochodzą do głosu populizm, ksenofobia i nacjonalizm, a pozorne działania mające zapewnić nam bezpieczeństwo prowadzą nas do zamykania się na obcych, innych.

Spektakl „Klątwa” wykorzystuje motywy z dramatu Wyspiańskiego do stworzenia wielowątkowego krajobrazu współczesnej religijności i areligijności. W ramach teatru, rządzącego się własną hierarchią oraz często wykorzystującego mechanizm podporządkowania i upokorzenia, twórcy zastanawiają się, czy wyzbycie się lęku przed władzą, a nawet samej władzy, znajduje się w zakresie ich możliwości.

„Hymn do miłości” – fot. Marcin Oliva Soto
„Klątwa” – fot. Magda Hueckel (zdjęcia dzięki uprzejmości Teatru Powszechnego)