Galeria

MDLSX

Reż. Enrico Casagrande, Daniela Nicolò Włochy

MDLSX to one-man-show Silvii Calderoni, która opiera się o prywatne doświadczenia performerki. „Jesteś dziewczynką czy chłopcem?” – to pytanie nieustannie krąży w przedstawieniu i staje się metaforą przymusu wyboru, z którego nadal trudno się wyzwolić. W świecie rządzonym przez binarne podziały wolność w decydowaniu o własnej tożsamości, seksualności i samostanowieniu jest bardzo ograniczona. Silvia Calderoni i jej bohaterka spoglądają na mitologię grecką i teorię queer i pytają: czy mogę być po prostu sobą, nie dokonując wyboru między jedną a drugą płcią? Czy mogę po prostu być? MDLSX to mocny głos w dyskusji o wolności i prawie do stanowienia o własnej tożsamości i seksualności. Siła wypowiedzi Calderoni bierze się również z autoreferencyjności spektaklu, który, jak zaznacza artystka, „nie jest jednak dla mnie formą terapii. Nie lubię teatru terapeutycznego. MDLSX jest bardziej jak impreza, każdej nocy. To zbiorczy coming out dla publiczności i dla mnie”.

reżyseria: Enrico Casagrande, Daniela Nicolò | dramaturgia: Daniela Nicolò, Silvia Calderoni | dźwięk: Enrico Casagrande | we współpracy z: Paolo Panella, Damiano Bagli | światła i wideo: Alessio Spirli | występuje: Silvia Calderoni | producenci: Elisa Bartolucci, Valentina Zangari | dystrybucja zagraniczna: Lisa Gilardino

produkcja: Motus 2015 | we współpracy z: La Villette – Résidence d’artistes 2015 Paris, Create to Connect (EU project) Bunker/ Mladi Levi Festival Ljubljana, Santarcangelo 2015 Festival Internazionale del Teatro in Piazza, L’arboreto – Teatro Dimora di Mondaino, MARCHE | przy wsparciu: MiBACT, Regione Emilia Romagna

premiera: 11 lipca 2015

Zdjęcia: ©Simone Stanislai,  ©Renato Mangolin, ©Diane Ilariascarpa

Silvia Calderoni jest dzika, utalentowana i na tyle charyzmatyczna, by utrzymać uwagę publiczności przez 80 minut.”
Brigid Delaney, „The Guardian”

„Calderoni rzuca wyzwanie naszym oczekiwaniom co do sposobów przedstawiania płci.”
Rachel Kerry, „New York Theatre Review”

 Motus – włoski kolektyw performatywny założony w 1991 roku przez Enrico Casagrande i Danielę Nicolò w Rimini pod nazwą Opere dell’ Ingegno. Pod obecną nazwą funkcjonuje od 1992 roku. Ich przedstawienia i performanse bazują często na prywatnych doświadczeniach twórców. W swoich spektaklach poruszają zagadnienia i tematy tabu, często powracają do tematu gender.
We wcześniejszych pracach odnosili się między innymi do twórczości Piera Paola Pasoliniego oraz Rainera Wernera Fassbindera. Ich przedstawienia pokazywane były na najważniejszych festiwalach teatralnych na całym świecie. Pokaz spektaklu MDLSX na Festiwalu Dialog – Wrocław będzie pierwszym pokazem Motus w Polsce.

Motus o teatrze:
Nasz teatr nie dzieje się naprzeciwko publiczności, dzieje się z publicznością, dlatego musimy precyzyjnie definiować naszą relację z widzami. Każdy materiał tekstowy jest badany pod kątem integracji rzeczywistości i teatru.