Galeria

Wróg ludu

Reż. Jan Klata Polska
  • 19 / 11 19:00

 

AKTUALIZACJA:

Pokaz spektaklu „Wróg Ludu” odbędzie się 16 października o godz. 20:00, ale w Krakowie na Scenie Narodowego Starego Teatru. Zainteresowanym zapewniamy bezpłatny transport autokarowy w obie strony. 

Informacje na temat wyjazdu do Krakowa na spektakl „Wróg Ludu” w reż. Jana Klaty:
Godzina wyjazdu z Wrocławia: 15:15-15:30
Miejsce zbiórki: Parking przy Wzgórzu Andersa, za Aquaparkiem, ul. Ślężna
Wyjazd z Krakowa: 22.30, powrót do Wrocławia: ok. 2.00
Przejazd na trasie Wrocław – Kraków – Wrocław jest bezpłatny. Wystarczy okazać bilet na spektakl „Wróg ludu”.

W przypadku rezygnacji prosimy o zwrot biletów zgodnie z zasadami zwrotu biletów: TUTAJ

Ibsen napisał Wroga ludu w 1882 roku, ale opisane w nim mechanizmy są zdumiewająco aktualne. W spektaklu Jana Klaty małe uzdrowiskowe miasteczko gdzieś na południu Norwegii wydaje się dziwnie bliskie. W całym swoim bałaganie i miałkości, ze wszystkimi małymi interesami jego połączonych w koterie i grupy wpływu mieszkańców, z zajadłymi konfliktami i nagłymi wybuchami euforii staje się zwierciadłem współczesnej Polski. Prawda, której głównym nośnikiem jest doktor Stockmann, jest niewygodna i zmusza mieszkańców do radykalnych działań w obronie własnych interesów z pominięciem dobra wspólnoty. Kluczową dla przedstawienia sceną jest improwizowany monolog doktora Stockmanna (Juliusz Chrząstowski), który Klata wykorzystuje do jeszcze wyraźniejszego przeniesienia spektaklu we współczesność. Co trzeba zrobić, żeby dzisiaj zostać wrogiem ludu? To pytanie towarzyszy spektaklowi do samego końca.

reżyseria: Jan Klata | przekład: Anna Marciniakówna | opracowanie tekstu, dramaturgia: Michał Buszewicz | scenografia, kostiumy, światło: Justyna Łagowska | choreografia: Maćko Prusak | muzyka: Robert Piernikowski | asystentki scenografa: Anna Durczok, Dominika Król | inspicjentka, suflerka, asystentka reżysera: Katarzyna Gaweł | obsada: Bogdan Brzyski, Juliusz Chrząstowski, Monika Frajczyk, Anna Komorek, Zbigniew Kosowski, Paweł Kruszelnicki/Bolesław Brzozowski, Radosław Krzyżowski, Zbigniew Ruciński, Maciej Trybus, Małgorzata Zawadzka

premiera: 3 października 2015

„Jan Klata w nowym spektaklu uwspółcześnia odwieczne dylematy zawarte w dziele Ibsena. I choć wciąż hołduje szalonej poetyce kreskówki, Wróg ludu w adaptacji Michała Buszewicza to w gruncie rzeczy prosta historia o tym, że świat nie jest piękny, ale i tak warto o niego walczyć.”
Michał Centkowski, „Newsweek”

Wróg ludu w reżyserii Jana Klaty jest niewygodny i bolesny. Niewygodna jest przecież prawda o nas samych, obojętnych i przyzwyczajonych do swoich poglądów i wizji świata.”
Aleksandra Skowrońska, kultura.poznan.pl

Klacie udaje się rzecz trudna: konstruuje przedstawienie, w jakim odnaleźć może się niemal każdy widz (poza tym, który z góry wie, że taki teatr musi być zły), a przy tym formułuje przekaz – jakkolwiek banalnie to brzmi – wyrazisty i wieloznaczny. Wróg ludu w Starym Teatrze uwodzi i niepokoi, daje frajdę oglądania teatralnej machiny, uruchomionej na całego, a przy tym nie pozostawia widza […] na uboczu konfliktu, jakiego jest świadkiem.”
Olga Katafiasz, teatralny.pl

O wrogach ludu – rzekomych, jak uchodźcy, i rzeczywistych, jak smog czy, jeszcze bardziej, konformizm.”
Aneta Kyzioł, „Polityka

Przedstawienie politycznie gorące.”
Tomasz Miłkowski, „Dziennik Trybuna”

Jan Klata (1973) – polski reżyser teatralny, absolwent reżyserii krakowskiej PWST. Od 2013 do 2017 roku dyrektor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Zadebiutował Rewizorem w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu (2003). Laureat m.in. nagrody Złotego Yoricka (2014) dla najlepszej polskiej interpretacji dzieła Szekspira za Króla Leara zrealizowanego w Narodowym Starym Teatrze, Paszportu „Polityki” (2009) oraz Nagrody Swinarskiego (2008). W swoich przedstawieniach czerpie z osiągnięć popkultury, umiejętnie zestawiając je ze sztuką wysoką. Adaptując klasykę, szuka niej tematów korespondujących ze współczesnością. Reżyserował w najlepszych polskich teatrach – Teatrze Polskim we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a także na scenach rosyjskich, austriackich i niemieckich.

Jan Klata o Teatrze:
Głaskanie i lukrowanie wrzodów nie jest niczym dobrym. Tak w gruncie rzeczy uważali Wielcy Autorzy, których profanowanie stale mi się zarzuca. Dlatego jestem głęboko przekonany – choć mogę się oczywiście mylić – że w moich remiksach literatury, bo nie są to wersje wykonywane nuta po nucie, tylko remiksy i covery, pozostaję jakoś wierny autorom. A przynajmniej bardzo mi na tym zależy. Wbrew pozorom.”
Jan Klata, „Polityka”