Czy znasz już czasopismo Polish Theatre Journal?

Zapraszamy do lektury trzeciego, podwójnego numeru „Polish Theatre Journal”, poświęconego praktykom instytucjonalnym w polskim teatrze. PTJ to naukowe czasopismo poświęcone współczesnemu polskiemu teatrowi i performansowi, wydawane przez Instytut Teatralny i Akademię Teatralną w Warszawie, dostępne online w wersji anglo- i polskojęzycznej pod adresem www.polishtheatrejournal.com. PTJ jest patronem medialnym 9. MFT Dialog-Wrocław.

W aktualnym numerze „PTJ” przygląda się praktykom instytucjonalnym w polskim teatrze w kontekście przemian politycznych i społecznych. Analizuje warunki wolności wypowiedzi artystycznej i mechanizmy cenzury, przygląda się najważniejszym konfliktom i bataliom w życiu teatralnym, badamy splot uwarunkowań ekonomicznych, politycznych i estetycznych. Pyta o możliwość uczynienia z instytucji teatralnych społecznych laboratoriów, w których wypracowuje się praktyki kulturowe nowego demokratycznego ładu. Redaktorką prowadzącą numer jest Marta Keil.

Jakim środowiskiem pracy są polskie teatry?

Jakie są artystyczne i ideologiczne ograniczenia dominującego w Polsce modelu instytucji teatru?

Czy teatr może być przestrzenią upodmiotowienia i kooperatywności, czy to jedynie wysoce wyspecjalizowana fabryka sztuki, której zadaniem jest produkcja artystyczna?

Jakich instytucji potrzebujemy w czasach kryzysu?

„W momencie głębokiego kryzysu, w jakim obecnie się znajdujemy, jednym z ważniejszych zadań sztuki jest poszukiwanie nowych artykulacji tego, co wspólne – możliwych form bycia razem, które nie starają się unieważnić dzielących nas różnic, ale tworzą przestrzeń do ujawnienia antagonizmów, wzmacniając zarazem poczucie sprawstwa, podmiotowości, uczestnictwa i współzależności. Zadania tego nie da się realizować jedynie poprzez artystyczną komunikację i najbardziej nawet emancypacyjne projekty wyrażane na poziomie reprezentacji. Niezbędna jest instytucjonalna praktyka, demokratyzacja w działaniu!” (Agata Adamiecka-Sitek, Marta Keil)

W numerze m.in. rozmowy z Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim, Oliverem Frljiciem, komuna//warszawa, Justyną Lipko-Konieczną i Justyną Sobczyk, Joanną Leśnierowską, Ramoną Nagabczyńską, Marią Stokłosą oraz Mateuszem Szymanówką. Wśród autorów tekstów są: Agata Adamiecka-Sitek, Ewa Bal, Dorota Buchwald, Ewa Guderian-Czaplińska, Marta Keil, Romuald Krężel, Monika Kwaśniewska, Ewa Majewska, Paweł Mościcki, Paweł Płoski, Zofia Smolarska, Igor Stokfiszewski, Andrea Tompa, Weronika Szczawińska.

„Polish Theatre Journal” to dwujęzyczne polsko-angielskie pismo internetowe, dostępne bezpłatnie, poświęcone polskiemu teatrowi, choreografii i sztukom performatywnym. Od stycznia 2017 współwydawcami pisma są Akademia Teatralna i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Kolejne numery:

– Postteatr i sojusznicy (m. in. Karasińska, Ziemilski, Górnicka, Ziółek)

Awangarda i kontynuatorzy

Zapraszamy do lektury!

www.polishtheatrejournal.com